نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

کتابخانه الکترونیکی شیعه

نام  پایگاه : کتابخانه الکترونیکی شیعه

موضوع :  قرآن، احادیث، فقه، تاریخ، علوم، جغرافیا، رجال، کتابشناسی

زبان : انگلیسی، عربی، فارسی، فارسی – عربی و فرانسوی 

وب سایت : http://ebookshia.com/

کتابخانه الکترونیکی شیعه شامل منابع شیعی در زمینه های قرآن، احادیث، فقه، تاریخ، علوم، جغرافیا، رجال، کتابشناسی و غیره راه اندازی شد.

در کتابخانه الکترونیکی شیعه جستجو در همه موارد، عناوین و نویسندگان امکان دارد و همچنین فایل منابع به صورت الفبایی قابل دسترسی بوده و می توان در نوع منبع، جستجو را به سند، مقاله، پایان نامه، کتاب و غیره محدود کرد.

مشاهده منابع به صورت فایل های PDF و DOC و DOCX است و در ذیل هر عنوان از منابع، نویسنده منبع، نوع منبع و موضوع منبع مشخص شده است. همچنین آثار به زبان های انگلیسی، عربی، فارسی، فارسی – عربی و فرانسوی قابل دسترسی هستند.

فهرست موضوعات در این کتابخانه الکترونیکی علاوه بر اینکه در صفحه اصلی سایت در دسترس قرار گرفته است در فهرست موضوعات نیز به صورت درختواره قرار دارد که با کلیک بر روی هر کدام از موضوعات کلی، به آسانی به موضوعات جزئی تر می توان راه یافت. مثلا در حوزه جغرافیا، با کلیک روی آسیا، آسیای میانه، آسیای صغیر، جنوب و شرق آسیا، شامات، شبه قاره هند، ایران، عراق، جزیره العرب گشوده می شود که باز با کلیک روی هر کدام از این کشورها به تقسیم بندی جزئی تر دست می یابیم. همچنین در نمایش خطی منابع نیز تقسیم بندی ها از کل به جزء قرار گرفته و تعداد منابع مربوط به هر حوزه نیز مشخص است.

در کتابخانه الکترونیکی شیعه تا کنون ۲۲۲۴ منبع از ۱۲۷۵ نویسنده نهاده شده است که بالطبع این تعداد همواره روند افزایشی داشته و بر تعداد این منابع افزده خواهد شد.

اما تقسیم بندی موضوعی این سایت به این قرار است:

قرآن

منابع مربوط به قرآن را می توان در دو بخش تفاسیر و علوم قرآنی جای داد. در بخش تفاسیر کتاب های تفسیری شیعه و مقالات و پژوهش های مربوط به این موضوع قرار داده شده است. در بخش علوم قرآنی به مباحثی که در باره قرآن نگارش یافته توجه شده است.  در این بخش نیز متون و پژوهشها و مقالات به تفکیک آمده است؛ همچنین مباحث مربوط به تحریف قرآن در این بخش آمده است.

این بخش شامل ۱۵۲ منبع است و زیر مجموعه های آن شامل تفاسیر، متون، علوم قرآنی است.

حدیث

منابع حدیثی را در دو بخش متون حدیثی و پژوهشها و مقالات تقسیم می کنیم. جمع کثیری از احادیث شیعه مربوط به ادعیه و زیارات شیعی است. کتاب های حدیثی و روایی و کتب ادعیه و همچنین کتاب های مربوط به تقویم و مناسبت های شیعی در این بخش آمده است.

این بخش شامل متون حدیثی شیعه، مقالات، ادعیه، زیارات و تقویم، زیارت عاشورا، زیارت جامعه، موسوعه، صحیفه سجادیه، دعای کمیل، کلیات، دعای ندبه  و …. در این بخش فایل ۲۵۷ منبع بارگذاری شده است.

فقه

در این بخش متون فقهی اصلی شیعه در بخش متون و مقالات و پژوهشهای فقهی در بخش پژوهشها آمده است. در بخش پژوهش ها، مباحث مهم فقهی که مختص شیعه است، مانند: تقیه، جهاد، نماز ، وضو و غیره بیان شده است.

شامل متون، پژوهش های جهادی، توسل، نماز، زیارت قبور، تقیه و زنان و غیره است. ۸۵ منبع از ۷۹ نویسنده تاکنون در این قسمت بارگذاری شده است.

تاریخ

تاریخ شیعه دوره های پر فراز ونشیبی را به خود دیده است.  دسته بندی این حوادث شامل بخش های متعدد و گسترده ای است. در این بخش مباحث تاریخی شیعه  به چهار زیر شاخه تقسیم می شود. مهمترین بخش ها شامل تاریخ معصومین(ع)، به تفکیک موضوعات مربوط به هر یک از امامان (ع) را در خود جای داده است. در این بخش مباحث هر یک از ائمه در شاخه مربوط به خود دسته بندی شده است. در بخش دیگر  تاریخ شیعه به صورت کلی از زمان شکل گیری تا کنون، مفهوم تشیع  و مباحثی که به کل تشیع اختصاص دارد جای دارد. بخش سوم با نام تاریخ عمومی رویدادهای شیعی شامل قیام ها و جریاناتی که در دوره های مختلف اسلامی به وجود آمده است،و مربوط به دولت یا حکومت خاصی است و همین طور مرتبط با شیعه است تحت پوشش زمانی همان دوره بقرار داده است. در بخش چهارم دولت های شیعی به دلیل اهمیت آن در یک موضوع خاص دسته بندی شده است. در این دسته بندی نیز دولت های شیعه در کشورها و مناطق مختلف تفکیک شده است.

در این بخش ۴۶۷ منبع از ۳۳۲ نویسنده قابل بازیابی است.

جغرافیا

مقالات این بخش در حوزه جغرافیای شیعه در کشورها و شهرهای مختلف است. این تقسیم بندی بر اساس مناطق و بلاد اصلی دنیای اسلام در حوزه عراق، شامات، جزیره العرب و ایران و نقاط دیگر در افریقا، اروپا و امریکا خواهد بود. در این قسمت می توانید متون پژوهشهای مربوط به حضور و گسترش تشیع را در مناطق مختلف از دیرزمان تاکنون دنبال کنید.

۲۶۷ منبع از ۱۹۵ نویسنده در قسمت جغرافیای ای بوک شیعه بارگذاری شده است.

علوم

شیعه علاوه بر علوم دینی در زمینه علوم دیگر نیز دارای تالیفات و آثار با ارزشی است که می توان این علوم را در حوزه های علوم فلسفی و عقلی، علوم عرفانی، علوم طبیعی و علوم ادبی تقسیم کرد. تالیفات شیعیان در این حوزه ها در دوره های مختلف تاریخی در این قسمت جای می گیرد.

در این قسمت ۲۴ منبع را می توانید دانلود و استفاده کنید.

فرهنگ و تمدن

تفکر و اعتقدادات شیعی همان طور که در آثار مکتوب جهان اسلام نقش به سزایی ایفا کرد در هنر، فرهنگ، ادبیات و آداب و رسوم نیز تجلی یافت. این تجلی هنر شیعی را می توان در سه بخش: ادبیات، هنر و معماری و همچنین آداب و رسوم و فرهنگ شیعی تقسیم کرد. در هر یک از این بخش ها تقسیم بندی هایی انجام گرفته تا هر موضوع اختصاصی در محدوده خود جای گیرد. به این ترتیب شعر شیعی که از مهم ترین پایگاه های تجلی اندیشه شیعی است در یک بخش با تفکیک زیر مجموعه های ادبیات و شعر عاشورایی و غدیریه ها، شعرای شیعی و دیگر موارد مطرح شده است. در بخش مربوط به هنر و معماری، کتاب های مربوط به کتیبه ها، نقاشی ها، بناها، مسکوکات و دیگر آثاری که به صورت تمدنی تجلی پیدا کرده مطرح شده است.مراسمات، آیین ها، سوگواری ها، مباحث اجتماعی، زنان و خانواده مباحثی است که در بخش سوم و به تفکیک شاخه بندی شده است.

بیش از ۱۰۰ منبع از صد نویسنده را در فرهنگ و تمدن جستجو کنید.

کلام و فقه

این بخش که خود شامل دو موضوع است، به مباحث کلامی شیعی و فرق شیعی می پردازد. در بخش کلام و اعتقادات شیعه که بر اساس پنج محور اعتقادی شیعه تقسیم شده است، متون اعتقادی اصلی و قدیمی  شیعه و مقالات و مکتوبات جدید جای گرفته است. همچنین در این بخش قسمتی با عنوان مناظرات در نظر گرفته شده که مباحث اختلافی بین شیعه و دیگر تفکرات و شبهات و مباحث مربوط به گفتگوی کلامی بین علما و دیگران بیان شده است و همین طور در قسمت کلیات، کتب های کلی درباره اعتقادات جای گرفته است.

اگر چه شیعه امروزه تنها به گروه امامیه اثنا عشریه اطلاق می شود ولی بر اساس تعاریف شیعه در طول تاریخ گروه هایی شکل گرفته اند که  در مراجل مختلف از این فرقه جدا شده و گروه های مختلفی را تشکیل داده اند. برخی از این فرقه ها از بین رفته و برخی هنوز باقی هستند. در این بخش مهم ترین این فرقه ها دسته بندی شده و مباحث و آثار مربوط به آنان حمع آوری شده است. این قسمت، هم شامل آثاری است که خود این فرقه ها تالیف کرده اند و هم منابعی که دیگران در تایید یا رد آنان نوشته ند. همین طور هم آثار تاریخی و اصلی و همین طور جدید و پژوهشی را در بر می گیرد.

۳۶۷ منبع از بیش از ۲۵۰ نویسنده در این قسمت وب سایت بارگذاری شده است.

روحانیت و حکومت

روحانیت و حوزه ها به عنوان پایگاه اساسی اندیشه و رشد تفکرات شیعه مباحث متنوعی را در آثار مکتوب شیعه به خود اختصاص داده است. بر همین اساس مباحثی مانند تاریخ حوزه ها، تفکرات موجود در آن ها، روش ها و کتاب های درسی، مباحث مربوط به اجتهاد و مرجعیت، روش های و دیدگاه های  علمای شیعه در این بخش جای دارد. علاوه بر این به دلیل اهمیت و نقش روحانیت و حوزه ها در شکل گیری تفکر و اندیشه سیاسی و فقه حکومتی شیعه، مباحث مربوط به ولایت فقیه، اندیشه سیاسی، فقه سیاسی ، حکومت، تشیع و انقلاب و تاثیرات آن ها در ایجاد حکومت اسلامی بر اساس ولایت فقیه و تفکر شیعی، این بخش ها هر کدام به تفکیک  در این بخش قرار گرفته است. در واقع هر آنچه مربوط به تفکر سیاسی و اندیشه حکومت شیعی است در این بخش جای دارد.

۱۴۳ منبع از ۱۱۶ نویسنده تاکنون در این قسمت قرار گرفته است.

رجال

بخش رجال مربوط به شناخت شخصیت های شیعی است.  برخی کتاب ها به صورت تک نگاری به احوال و زندگی یک شخصیت اختصاص دارد. گاه به مجموعه ای از افراد که دریک ویژگی و مشترکند در یک مجموعه قرار می گیرند. این شخصیت ها در تراجم عمومی مطرح می شوند و گاه تعادی از شخصیت ها بر اساس منطقه ای خاص در یک کتاب جای می گیرند. هر یک از این گروه ها در این بخش در قسمت های تراجم تک نگاری، تراحم عمومی، تراجم منطقه ای و تذکره ها جای می گیرد. همچنین در این بخش به شرح خاندان ها، انساب، قبایل و گروه های شیعی که در گذشته و حال نقشی در تاریخ و تفکر شیعی داشته اند بیان شده است.

۲۹۳ اثر رجالی از ۱۷۴ نویسنده را اینجا می توانید دانلود کنید.

کتابشناسی

کتابشناسی شیعه از موضوعاتی است که علمای شیعه به آن توجه داشته اند. برخی از کتابشناسی ها از قدمت دیرینه ای برخوردارند که در قسمت متون معرفی شده اند. شناخت و نقد و بررسی و یا معرفی این کتاب ها در قسمت مقالات و پژوهشها جای می گیرد. همچنین نسخ خطی موجود نیز در این بخش دارای اهمیت ویژه ای است. معجم ها و فرهنگ های شیعی نیز به نوبه خود تفکیک شده و موضوع جداگانه ای را شامل می شود.  مقالات در شناخت منابع  به لحاظ روشی و موضوعی به سیره نگاری، مقتلن گاری، تاریخ نگاری و روش شناسی تقسیم شده است.

(embeddoc url=”false” download=”all” viewer=”google”]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code